Dr. Feridun Kunak’tan Koronavirüse karşı vücut direncini ayağa kaldıran tüyolar!

0
9

Dr. Feridun Kunak, Covid-19 Delta Variant hastalığına karşı vücut direncini güçlü tutarak bu salgından nasıl korunabileceğimize değindi. Vitamin ve besin takviyeleriyle bağışıklığı güçlendiren çok önemli tüyoları Dr. Feridun Kunak tek tek sıraladı.

2019 yılında Koronavirüs hastalığı, sıklıkla solunum yolunu etkileyen ağır geçirildiği takdirde organ yetmezliğine, ölüme götüren bir hastalık olarak ortaya çıkmıştır. Çinin Wuhan kentinde ortaya çıkan bu virüs o zamandan bu zamana yayılmaya devam etmiş ve milyonlarca kişinin ölümüne sebep olmuştur. Covid 19 belirtileri değişkendir fakat genellikle ateş, öksürük, yorgunluk, nefes almada güçlük,  koku ve tat almada kayıp gibi belirtiler sıklıkla görülmüştür. Ayrıca şiddetli yorgunluk ve hafıza kaybı da dahil olmak üzere kaslarda güçsüzlük, eklem-diz ağrıları, bel ve kalça ağrıları görülmektedir. Bu belirtiler virüsle temastan 1 ila 14 gün arasında görülmektedir.

Enfekte olan 5 kişiden 1’i hiçbir semptom göstermemektedir. Bu nedenle her zaman dikkatli davranmalıyız. Covid 19 hastalığının boğazın üzerine, burna kulak pamuğu gibi bir aletle örnek alınarak mikroskopta incelenmektedir.

COVİD-19 DELTA VARYANTI BELİRTİLERİ:

– ATEŞ

– ÖKSÜRÜK

– NEFES ALMADA GÜÇLÜK

-KOKU VE TAT ALMADA KAYIP

-KASLARDA GÜÇSÜZLÜK

– EKLEM, DİZ, KALÇA VE BEL AĞRILARI

PEKİ COVİD-19’A KARŞI NELER YAPMALIYIZ?

İlk olarak Covid-19’a karşı bağışıklık sistemini güçlendirmede en önemli faktör; beslenme ve vücudun en önemli yapıtaşlarından biri olan vitamin mineral dengesini sağlamaktır. Yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği olan hastaların yoğun bakımda yattığını, hastalığı ağır geçirdiği görülmüştür.

Bundan dolayı özellikle böyle bir dönemde düzenli D vitamini kullanımını, multivitamin haplarını kullanmayı, soğan-sarımsak gibi doğal antibiyotik olan besinlerden arı sütü, bal polen ve propolis tüketme, kekik çayı içme, ağızda karanfil çiğneme, sirke ile gargara yapma gibi davranışlar iyi gelmektedir.

Süt, ayran, yoğurt, peynir içerdiği yüksek probiyotik sayesinde  bağışıklık sistemi  güçlenecektir. Bu besinleri bol bol yemenizi öneriyorum.

Covid-19 hastalığı ağızdan ve burundan çıkan damlacıklarla bulaşmaktadır. Bu nedenle sosyal mesafeye toplu ortamlarda her zaman dikkat etmeliyiz. Kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Sosyal mesafenin korunmasının zor olduğu yerlerde yüz maskesini burnu ve ağzı kapatacak şekilde takmalıyız.

Ayrıca etrafımızdan birisi hapşırdığında ya da öksürdüğünde mikrop o yüzeye tutulduğundan ellerimizi özellikle en az 30 saniye boyunca sabunla yıkamalıyız. Covid-19 aşıları bizim bu virüse karşı bağışıklık kazanmamızı sağlayan teknoloji ürünüdür.  Koronaya karşı bizi korur, yoğun bakımda yatmayı, ölümleri önemli derecede düşürdüğü ve hastalığı daha hafif atlatmaya yardımcı olduğu anlaşılmıştır.

Tedavi süresinde sizlere, hekim arkadaşlarımın vermiş olduğu ilaçları düzenli kullanmanızı öneririm.

COVİD-19 DELTA VARYANTINDAN HANGİ VİTAMİN VE BESİNLERLE KORUNABİLİRİZ?

– DEVİT3 ÇOK ÖNEMLİ 

– MULTİ VİTAMİN ALINMALI

– BOL MİKTARDA C VİTAMİNİ

Önceki İçerikOsman Müftüoğlu o soruları yanıtladı: Aşıcılar mı zerdeçalcılar mı haklı
Sonraki İçerikMu varyantı nedir? Mu varyantının belirtileri nelerdir? Mu varyantı nerede çıktı?
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.