Diyette hangi ekmek yenir? En sağlıklı ve tok tutan ekmek

0
11

Ekmek yemeden doyamıyor ve bu nedenle ekmeğe bir türlü karşı koyamıyorsanız, diyette tüketebileceğiniz en sağlıklı ekmeği sizlere araştırdık. Hangi ekmek en sağlıklısı?

Sofralardan eksik edilmeyen ekmek çeşitlerinden hangisinin daha sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz?  Diyetisyenler, severek tüketilen beyaz unun içerisinde yok denecek kadar az olan lifin kan şekerini yükselmesine, insülin direncini arttırmasına ve vücutta yağ birikmesine neden olduğunu vurguladı. Tam buğday unundan yapılan besinlerde ise aşırı miktarda bulunan lifin sindirimi yavaşlattığı biliniyor. Ayrıca bu gıdalar kan şekerinin aniden çıkmasını önlemesinin yanı sıra bulundurduğu vitamin, mineral ve diğer besin öğeleri bakımından beyaz una göre daha yararlıdır.

Peki tam buğday ununun diğer yararları neler?

– Uzun süre tokluk hissi verir.

– Tansiyonu çıkan insanların tüketmesi gereken bir besindir.

– Kabızlığın önüne geçer.

– Antioksidan bakımından zengin olan tam buğday unu katarakt ve romatizma gibi rahatsızlıkların görülmesini önler.

1 DİLİM EKMEK YERİNE GEÇEN BESİNLER: Diyetisyen Aysun İpek, 1 dilim ekmek yerine geçen besinleri şu şekilde sıraladı: 1 kâse çorba, 2 yemek kaşığı bulgur pilavı, 2 yemek kaşığı makarna, 2 yemek kaşığı kahvaltılık gevrek, 1/2 çay bardağı leblebi,1 orta boy patates, yarım orta boy mısır, 2 galeta, 2 kestane tüketebilirsiniz.”

EKMEK DİYETİ NASIL YAPILIR? 3 GÜNLÜK SADECE EKMEK DİYETİ

Hızlı kilo vermek için uygulanan şok diyetlerden biri olan 3 günlük ekmek diyeti tek gıda türüyle en çok 3 gün uygulanabilmektedir. Yeniden yapmak isteyenlerin en az 4 gün beklemesi gereken ekmek diyetinde toplam 10-12 tane kızarmış ekmek yiyebilmeniz ve üzerine az miktarda tereyağ sürebilmeniz. Her ne kadar zayıflatsa da sağlık için uygun olmayan bir diyettir, her beslenme grubundan azar azar alınmalıdır.

1. GÜN

Sabah : 2-3 dilim ekmek.

Öğle : 3-4 dilim ekmek.

Akşam : 3-4 dilim ekmek. Ekmek Diyeti

2. GÜN

Sabah : 2-3 dilim ekmek.

Öğle : 3-4 dilim ekmek.

Akşam : 3-4 dilim ekmek. Ekmek Diyeti

3. GÜN

Sabah : 2-3 dilim ekmek.

Öğle : 3-4 dilim ekmek.

Akşam : 3-4 dilim ekmek.

NOT: DOKTORUNUZA DANIŞMADAN KESİNLİKLE UYGULAMAYINIZ!

Önceki İçerikWasabi nedir ve nasıl Yapılır? Wasabi Sosu hangi yemeklerle yenir?
Sonraki İçerikKiraz zayıflatır mı ve kiraz diyeti yapılışı! Ahmet Maranki’den zayıflatan kiraz detoksu
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.