Covid-19 aşısı anneyi de bebeği de koruyor: Kordondan ve sütten bebeğe geçer

0
10

Emzirme ve hamilelik evresindekilerin aşı olup olmaması arasında muallakta kalan kimseleri aydınlatacak bilgiler uzmanından geldi. Peki hamilelikte olunan aşı koruyucu mu?

Emzirme dönemindeki ve hamilelik dönemindeki anne adaylarının aşı olup olmaması gerektiği ile ilgili konuşan uzmanlardan altın değerinde tavsiyeler geldi. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vefik Arıca, “İnsanların kafasındaki sorulardan birinin ‘Hamileyim. Hangi aşıyı olayım’ olduğunu söyleyen Prof. Arıca, “Özellikle hamileliğin ilk üç ayında zaten bebeğin organları oluştuğu için o konuda çok fazla bilgimiz yok. Ama hamileliğin özellikle son 3 ayında eğer anne aşı olursa doğacak bebeğe kordondan antikorlar geçeceği için hem bebek korunacak, hem de anne korunacak. Bir aşı ile iki kişiyi aşılamış oluyoruz.Bebeği de koruyor. Bu da bilimsel olarak kanıtlı. Hamileliğin son üç ayında özellikle bebek için aşıyı öneriyoruz.” dedi.

İKİ AŞI DA OLABİLİR

Arıca, “Emziren annelere geldiğimizde ise kesinlikle aşı olabilir, tavsiye ediyoruz. Çünkü oluşan antikorlar anne sütünden bebeğe geçeceği için bebeği de koruyacaktır. Şu anda bebeklere aşı vurmuyoruz. İlerleyen dönemlerde aşılamanın 6 aya kadar inmesi bekleniyor. Emziren anneler, aşı olduğunda antikorları yükseleceği için anne sütü ile bebeğe antikor geçtiği tespit edildi. Yine hem anne hem de bebek korunacak. İneaktif veya mRNA aşısını da yaptırabilirler, ikisini de olabilir.” ifadelerini kullandı.

Önceki İçerikKsantan Sakızı nedir ve ne işe yarar? Ksantan Sakızı saça faydaları nelerdir?
Sonraki İçerikSucuklu İspanyol pilavı nasıl yapılır? Meşhur İspanyol pilavı tarifi
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.