Çocuklarda saç uzatmak gelişimi engeller mi? Saç zayıflığı için en etkili kür tarifi

0
13

Kız çocukları başta olmak üzere artık erkeklerde de küt kesim saç modelleri son zamanlarda daha çok rağbet görmeye başladı. Yaz aylarında terleten uzun saçların fiziksel gelişimine etkisinin olup olmadığını merak ediyorsanız, bu haberimiz size göre! Vücuda alınan vitamin saçlara mı gider? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan saç zayıflığına karşı gürleştiren kür tarifi…

Günümüzdeki ailelerin bir çoğu, toplum içerisinde duydukları yalan yanlış bilgiler yüzünden kendilerini bazı davranışları uygulamaktan dolayı kendini sakındırabiliyor. Sırf yanlış olduğunu düşündüklerinden dolayı çocuklarının saç bakımında uzun saç bırakmamaya çalışabiliyorlar. Uzun saçın çocuğun gelişimi üzerinde olumsuz bir etki bıraktığını düşünen aileler, etraflarındaki kişileri de etkileyerek düşüncelerinin değişmelerine neden olabiliyor. Özellikle de kız çocuklarında olmak üzere bazı erkek saç modellerinde de sırf uzun saça yakıştığından dolayı tercihlerini başka bir modelden yana kullanabiliyorlar. Peki bu gerçekten doğru mu? Çocukların saç bakımında dikkat edilmesi gerekenler…

ÇOCUKLARIN SAÇ BAKIMI NASIL OLMALI?

Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre, saç uzatmanın çocuğun gelişimiyle hiçbir şekilde bağlantısı yoktur. Çocuğunuzun düz, kıvırcık ya da dalgalı olan saçlarını ‘sağlıklı gelişemez’ düşüncesi ile kestirmenize gerek yok. 

Çocuğunuzun gelişiminin olumlu yönde devam ettirebilmesi için dengeli beslenmeye ve fiziksel aktiviteleri uygulamasına özen göstermelisiniz. Yıpranmış, sağlıksız saçların canlanması ve eskisinden daha sağlıklı hale gelmesi için saçın türüne göre sağlıklı saç bakım yağlarını, kremleri ya da diğer bitkisel yöntemleri deneyebilirsiniz.

ÇOCUKLAR İÇİN SAÇ ZAYIFLIĞINA KARŞI GÜRLEŞTİREN KÜR

İnce telli ya da saçı az olan çocuğunuzun yaşı küçükse direkt olarak lavanta çayı içmek yerine saça dışarıdan bakım uygulayabilirsiniz. Bunun için her banyo sonrası saçlarını kurulayıp bir bardak suya yarım tatlı kaşığı lavanta koyup 7-8 dakika kaynatın. Ilıyıp süzdükten sonra temiz saça uygulayın, durulamayın. Böylelikle hoş bir koku olacak ve saçlar daha sağlıklı ve parlak bir hale gelecektir.

Önceki İçerikKırk uçurma nedir? Kırk uçurma banyosu nasıl yapılır
Sonraki İçerikYengeç nasıl temizlenir ve nasıl pişirilir? Pratik yengeç pişirme yöntemleri
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.