Boğaz yanması neden olur? Boğaz yanması neyin habercisidir? Boğaz yanmasına ne iyi gelir?

0
15

Zor yutkunma gibi belirtilerle kendini belli eden boğaz yanması mevsim geçişlerinde, sıcak soğuk havalarda ve enfeksiyonlu hastalıklarla kendini belli eder. Günlük aktiviteyi bozan boğaz yanması beslenmeyi de etkiler. Sizler için hemen hemen herkesin yaşadığı bu sağlık sorunu hakkında merak edilenleri araştırdık. Boğaz yanması neden olur? Boğaz yanmasına ne iyi gelir?

Yüksek oranda enfeksiyona maruz kalan üst solunumda görülen boğaz yanması aslında hiç bir neden yokken kendiliğinden görüldüğünde buna streptokok patojen bakterisi neden olur. Bunun yanı sıra alerjisi olan kişilerde de görülme boğaz yanması en sık mevsim geçişlerinde görülür. Ancak son günlerde koronavirüs belirtisi olarak görülen boğaz yanması konusunda uzmanlar uyarıyor. Herhangi gribal bir belirtide bile kişinin kendini izole edip PCR testi yapması gerekir. Bu virüsün yayılmasını önlemek için atılması gereken en önemli durumlardan biridir. Şimdilerde şikayetlerin çoğu da gribal enfeksiyonun başlangıcındaki boğaz yanması gibidir. 

BOĞAZ YANMASI NEDNE OLUR?

 • Yemekler yeteri olarak çiğnenmeyip yutulduğunda boğazı tahriş eder. Bu da boğaz yanmasına yol açabilir. 
   
 • Faranjit, zatürre, astım, bronşit ve alerjisi kronik olanların en sık yaşadığı belirtidir. 
   
 • Soğuk havada aşırı tüketilen sıcak besinler, bunun tam tersi sıcak havada tüketilen soğuk besinler de hastalığa yol açar.
   
 • Sinüs yollarının mevsimsel geçişlerde tıkanması ya da kulak yolunda sık sık iltihaplanma meydana gelmesi de neden olabilir. 
   
 • Uzun süre su tüketilmemesi boğaz yanmasına zemin hazırlayan durumlardan biridir.
   
 • Mide asidinin çeşitli sebeplerden ötürü yutağa kadar çıkması ya da kusma gibi durumlar akabinde de yanma gerçekleşir.
   
 • Bademciklerin iltihap kapması sonrası şişmesi de neden olur. 

BOĞAZ YANMASI NEYİN HABERCİSİDİR?

Boğaz yanması ilk olarak üst solunum yolları hastalıklarının başladığına işaret eder. Boğaz yanması kaşıntı yutkunmada zorlanma gibi belirtilerin yanı sıra ateş ve nefes alırken bile sıcak bir hava soluğu hissetmesidir. Yanma 3 günden fazla sürdüğünden beraberinde öksürük ve şiddetli bir solunum hastalığının getirdiğine işaret eder. 

BOĞAZ YANMASINA NE İYİ GELİR?

En sık kullanılan doğal ilaç bal limon ve zencefildir. Boğaz yanmasının şiddetini azaltır. Bal iltihap atmada güçlü bir besindir. Zencefil ve limon ise boğazın tahriş olmasını engeller.

Düzenli tüketilen kekik çayı boğazın yumuşamasına ve yanmasına yol açmaz. Ayrıca güçlü bir toksin atıcı olduğundan bakterilerin deformasyonuna izin vermez.

Alternatif tıpta şimdilerde en yaygın olarak kullanılan bitki okaliptüstür. Okaliptüs sinüs yollarının tıkanmasını engeller. Boğazları yumuşatır. Genellikle bu süreçte çay olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Tuz, elma sirkesi ve sumak boğaz gargarasında evde yapabileceğiniz en doğal formüldür. 

Son günlerde Udi hundi tozunu balla karıştırıp tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Bununla beraber bol bol su tüketimi istenir.

Önceki İçerikSağlıklı Yaşam ve Beslenme Koçu Elif Özarar: ‘Zayıflık güzelliktir’ algısı çok yanlış
Sonraki İçerikOsman Müftüoğlu o soruları yanıtladı: Aşıcılar mı zerdeçalcılar mı haklı
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.