Bebeklere su nasıl verilmeli? Altı aydan küçük bebeklere su verilir mi?

0
13

Altıncı ayını henüz doldurmayan bebeklerin beslenmesinde su tüketilip tüketilemeyeceği birçok anne adayının kafasını karıştıran konulardandır. Peki ek gıdaya geçmeyen bebeklere su verilebilir mi? Mama yiyen bebeklere su nasıl verilmeli?

İlk altı ay boyunca sadece anne sütü alan bebekler, vücutlarında ihtiyaç duydukları tüm vitamin ve mineralleri sudan karşılarlar. Kavurucu sıcaklarda bile ihtiyaç duyulan suyu tek başına karşılayabilecek güce sahip olan anne sütü, hem beslenme hem de gelişim için çok önemli bir yer taşır. Uzmanlar, ilk 6 aylık dönemde bebeklerin su içmemesi gerektiğini ve sıvı ihtiyaçlarını anne sütü ile gidermesi gerektiğini belirtir. Nedeni ise su ne kadar kaynatılmış olursa olsun enfeksiyon riskinin bulunabileceğinden kaynaklanmaktadır. Bağışıklık sistemi gerektiği kadar gelişmemiş bebekler de bu enfeksiyonlarla savaşamayabilir. Bebeğin elektrolit dengesini bozabileceğini, hatta su zehirlenmesini tetikleyebileceği öne sürülebilmektedir.

Yenidoğan döneminde su tüketiminin bebeklerin midesinde hacim olarak fazla yer tutması, onların anne sütüne duyduğu ihtiyacı azaltır. Dolayısıyla da bebekler, ek gıda döneminde yani 6. ay ve sonrasında su içmeye hazır hale gelmelidir.

BEBEKLERE SU NASIL VERİLMELİ?

Tıpkı bizlerde olduğu gibi bebeklerde de su tüketimine başlamak ve düzene sokmak gerek. Bebeklerde düzenli bir şekilde su verilmesi gereken dönem ise ek gıda sürecidir. Çünkü gün içerisinde tüketilen besinlerin miktarı artıp kıvam aldıkça bebeğin sıvıya olan ihtiyacı çoğalacaktır. Bu esnada bebeğin sıvı ihtiyacını gidermek için en sağlıklı yol sudur. Ek gıda döneminde başlanması gereken su tüketiminin ana besin kaynağı olmamasına dikkat edilmelidir. Sadece çeşitlilik olarak katmanız gereken su anne sütü yetersizliğinde formül mama yerine tüketilmemelidir.

  • Bebeğe verilecek olan su ortalama 5-10 dk kaynatılıp ılıtılmalıdır. Böylelikle sudan bebeğe mikrop geçme riski sıfırlanacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta suyun uzun süre ve tekrar tekrar kaynatılmamasıdır. Aksi halde suyun mineral içeriği değişebilir.
     
  • Uzmanlar sindiriminin kolaylığı açısından, pH değeri 7.0’nin üzerinde olan suları tavsiye ediyorlar.

6. AYDAN ÖNCE BEBEKLERE SU VERMEK NEDEN ZARARLI?

-Vücudun gereksinim duyduğu mineral, protein ve vitaminlerin tümü anne sütünü kapsar. Bu nedenle bebekler ihtiyaçları olduğu bu değerleri anne sütünden alabilir. Su ise bebeğin ihtiyaçlarını yerine getirmez aksine zehirlenme gibi ciddi sıkıntılara neden olur. Yeni doğan döneminde bu yüzden su vermek zararlıdır.

-Bebekte elektrolit tuz dengesini alt üst ederek ciddi sağlık problemlerine sebep olur, bu da nöbeti tetikler.

-Böbrekleri yeterince gelişmeyen bebeklerde fazla su alma zehirlenmeye neden olabilir.

-Besleyici değeri yüksek olan mamalara fazladan su eklemek kalorisini azaltacaktır.

Önceki İçerikVertigo nedir? Vertigo belirtileri nelerdir? Vertigonun tedavisi var mıdır?
Sonraki İçerikÇabuk ve kolay sinirlenmenin sebebi nedir? Aşırı öfkelenme en çok kimlerde görülür?
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.