At kılı fırçası nedir ve ne işe yarar? At kılı fırçası nasıl kullanılır?

0
10

Son zamanların en merak edilen ürünlerinden at kılı fırçası satış rekorları kırıyor. At kılı fırçalar aslında yüzyıllardır var olan ve son birkaç senedir hayatımızın iyice içinde olan trend cilt bakımı malzemesi. Peki At kılı fırçası nedir ve ne işe yarar? At kılı fırçası nasıl kullanılır? İşte merak edilen soruların yanıtı:

Günde kendinize birkaç dakika ayırarak uygulayacağınız kuru fırçalama işlemi ile parlak, yumuşak, pürüzsüz bir vücuda hatta selilüt ve çatlaklardan kurtulduğunuz bir görünüme sahip olmak da mümkün. At kılı fırçası, lenf sistemine destek olarak deri üzerinde yer alan toksinleri temizler. Vücut güzelliği için tercih edilmesi gereken bakım ürünleri arasında yer alır. Masaj aletlerinin alternatifidir de denebilir. At kılı fırçası, atın kuyruk kısmı ve yelesinden yapılır. Moğolistan ve Kazakistan’da atların kılları günlük taranır. Bakım rutinlerinde kıllar özenle kesilir ve saklanır. Fakat kesinlikle atlara zarar verilmez. Ülkemizde ise at kılını, erkeklerin traş fırçalarından hatırlarız. Zamanla kadınların vücut bakım ürünlerinde keşfedilip, yerini aldı. Fırçanın üstü at kılı, alt kısmı ise genelde gürgen ağacından yapılır. Bu fırçalar uzun süre kullanılır. Ayda bir kez su ile yıkanıp, kurumaya bırakılır.

  • Kan dolaşımını hızlandırır: At kılı fırçasını kullandıktan sonra cildinizde kızarmalar meydana gelebilir. Bu durum tahrişin sebebini değil tam aksine olumlu bir özellik olan kan dolaşımının arttığını gösterir. Kan dolaşımının artması cildin parlamasını ve güçlenmesini sağlar.
  • Ölü derilerden kurtulmayı sağlar: Tüm peeling yöntemlerinde olduğu gibi, kuru fırçalama ile, ölü cilt hücrelerinin yanı sıra günün kir ve yağından da kurtulabilirsiniz. Böylece, daha parlak, pürüzsüz bir cilde sahip olmanız kolaylaşır.
  • Doğal enerji artışı sağlar: Bir güzellik uygulamasını rutin haline getirmek ve kendiniz için zaman yaratıyor olmak enerjinizi arttırarak özsaygınızı pekiştirmenizi de sağlar.
  • Cildi dolgunlaştırır: Birçok kişi at kılı fırçası ile yapılan düzenli fırçalama işlemleri sayesinde daha dolgun, selilütlerden kurtulmuş bir vücuda sahip olduğunu söyler.

AT KILI FIRÇASI YÜZE UYGULANIR MI?

Yüzünüzde de kuru fırçalama uygulamak istiyorsanız ikinci bir fırça edinmenizde fayda var. Cildinizin tahriş olmaması için yumuşak bir fırça seçmeye ve işlemi yaparken nazik davranmaya da dikkat etmelisiniz.

  • Yüz için uygulama yaparken bu sefer yukarıdan kalbinize doğru bir yönde hareket etmeniz gerektiğini unutmayın.
  • Çene kısımları için ise; nazik hareketlerle fırçalayarak elmacık kemiklerinize doğru hareket edin.
  • Yüzünüzü kuruladıktan sonra cildinizde kalan pulları temizlemek için ılık su kullanın.
  • Mutlaka bir nemlendirici uygulayın.

AT KILI FIRÇASI NASIL KULLANILIR?

Düzgün bir şekilde fırçalamak için önce cildinizin tamamen kuru olduğundan emin olun.

Ayak bileğinizden başlayarak, kalbinize doğru giden uzun, dairesel hareketlerle at kılı fırçanızı cildinizin üzerinde gezdirin.

Ayak ve bacakları fırçaladıktan sonra kollarınıza geçebilirsiniz. Kollarınızı da aşağıdan başlayarak koltuk altlarına doğru fırçalamalısınız.

*At kılı fırçası kullanmaya yeni başladıysanız ilk etapta tüm bölgeleri nazikçe, çok baskı uygulamadan fırçalayın.

Önceki İçerikYağ emici mendil nedir ve ne işe yarar? Yağ emici mendil kullanım rehberi
Sonraki İçerikKirpik nasıl takılır? Takma kirpik takmanın püf noktaları nelerdir?
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.